
Ceļojumā devāmies pie kaimiņiem – Igauņiem, izbaudīt dabas bagātības, aplūkot varenos ūdenskritumus, kas sasalstot pārtop par iespaidīgām ledus skulptūrām. Ekskursijā apbrīnojām vienu no skaistākiem ūdenskritumiem Igaunijā – Keilas ūdenskritumu un mūsu pašu Baltijas Niagaru – Jegalas ūdenskritumu.
Izveidojot tuneļu ejas, ledus alas, ūdens un ledus žalūzijas, milzīgas lāsteku kolonnas un vienkārši ledus sienas. Ziemas sezonā tie mēdz nedaudz atkust un kopā ar saliem atkal apledo, vairakkārt mainoties un tādejādi veidojot nepārspējamus un unikālus skatus.
Keilas ūdenskrituma augstums sastāda sešus metrus. Pie tam, tā platums var sasniegt vairākus 10 metrus atkarībā no Keilas upes straumes. Pagājušogad decembrī mums paveicās noķert mirkli, kad ūdenskritums bija izvērsies platumā un pat varētu pacīkstēties par paša platākā ūdenskrituma Igaunijā titulu.
Ziemā Keilas ūdenskritums apbur ar spīdīgu ledus lāsteku sienu. Kurai sit cauri, zeltaino strūklaku straume, atgādinot par ūdenskrituma varenumu. Strūklakas skaļie čuksti, nosākuma satrauc, bet ieklausoties nomierina.
Parasti sasalstot Keilas ūdenskritums nelutina ar alām, ledus tuneļiem, bet priecē ar zaigojošu lāsteku sienu un apledojušām kolonām, kas veido spīdīgas ledus skulptūras. Toties pagājušajā ziemā viss bija savādāk. Keilas ūdenskritums pārsteidza ar spīdīgām lāsteku žalūzijām, tekošām ūdens strūklakām pāri ledus akmeņiem. Kā arī ar greznu atsevišķu baseinu un pat nelielu ledus alu, kas izveidojās starp kaļķakmens klinti un sasalušām ūdens žalūzijām.
Protams visi devāmies izpētīt alu un paši drosmīgākie iegāja iekšā alā, pārējie tikai ielūkojās, kas protams, arī bija, iespaidīgs skats.
Izveidojusies ala bija samērā liela, tajā varēja mierīgi ieiet divi vai trīs cilv., lai viņus varētu iemūžināt bildēs. Skaistās lāstekas pie kaļķakmens klints, sasalusī ūdens žalūzija. Nelielā plaisā varēja ielūkoties un apbrīnot ūdenskrituma bezgalīgo dziļumu, jeb noslēpumaino tuneļa eju, kas tika nosprostota ar ledus kolonām un vairākām lielām lāstekām.
Pie Keilas ūdenskrituma atrodas gleznains parks, kurā katru reizi var izbaudīt nesteidzīgas pastaigas: pāri diviem tiltiņiem uz otru krasta pusi, nonākot pie ūdenskrituma nogāzes. No dažādiem rakursiem paveras pavisam savādāks skats uz ūdenskrituma varenumu. Tieši tāpēc ir vērts izbaudīt Keilas ūdenskrituma pārsteidzošos ainavas skatus no visām pusēm un abiem krastiem.
Ļoti gudrs citāts ir iespaidīgs ūdenskritums. Kad jūs to redzat, jūs jūtat tā spēku!
Ekskursijā uz Igaunijas leduskritumiem mēs arī aplūkojām pašu platāko ūdenskritumu Igaunijā – Jegalas ūdenskritumu, jeb kā to tautā dēvē – Igaunijas Niagara.
Nosākuma apbrīnojot Jegalas ūdenskritumu no augšas, tas pārsteidz ar savu varenumu, kuru nav iespējams aptvert vienā mirklī.
Nonākot lejā pie Jegalas ūdenskrituma mēs vēl jo vairāk, pārsteidzāmies ieraugot tā diženumu un krāšņumu.
Jegalas ūdenskritums ir astoņus metrus augsts un vairāk par 50 metriem plats. Ziemā tas nekad pilnībā nenosalst, tam vienmēr sit cauri straujie un spilgti dzeltenie Jegalas upes ūdeņi, pāri nelielām ledus saliņām. No sāniem ūdenskritumam ir iespējams piekļūt ļoti tuvu un ielūkoties ledus alā, bet ja paveiksies un jūs uzdrošināsieties (slidens!) var pastaigāt pa pasakaino ledus tuneli, kas ir starp kaļķakmens klinti un apledojušām ūdens žalūzijām.
Jegalas ūdenskritums ziemā vienmēr pārsteidz ar izveidotām alām, milzīgām lāstekām un tuneļu ejām. Diemžēl līdz šim mums nesanāca iziet cauri ledus tunelim līdz pretējam krastam. Tālāk nav ejas! Sanāk aiziet tikai līdz noslēgtam posmam.
Ja apskatīt Jegalas ūdenskritumu no pretējās krasta atveras pavisam cits skats. Dažreiz tur mēdz izveidoties atsevišķa eja, jeb piekļuve ledus tuneļiem. Diemžēl pretējais krasts nav aprīkots tūristiem (tur nav kāpnes, pie kā pieturēties, tikai slidens kalns, it sevišķi ziemā un masīvi akmens kluči). Tāpēc drošības nolūkos mēs netuvojamies ūdenskritumam no tās puses. Tā kā mēs esam ceļotāju grupa mēs nonākam pie ūdenskritumiem tikai apmeklētājiem aprīkotās vietās, kur parasti nav slidens, un ir margas, pie kā pieturēties, kāpjot lejā.