Plejstocena ēra bija sākusies 1,8 miljonu gadu atpakaļ un tā beidzās aptuveni 10000 gadu atpakaļ. Šīs ēras laikā bija vairāki ledus laikmeti. Cilvēks jau aktīvi ieņēma kontinentus visā pasaulē. Dzīvnieki neskatoties uz saviem milzīgiem izmēriem jau izskatījās daudz, vai maz līdzīgi pierastajiem mūsdienās. Kad pēdējais ledus laikmets gāja uz beigām, visi milži pazuda no Zemes virsmas. Paši lielākie ledus laikmeta dzīvnieki bija Īrijas briedis (Megaloceros), Milzīgs lācis ar mazu purnu (Arctodus simus), Sīrijas kamielis, Milzīgs sliņķis (Megatherium americanum), Zobenzobu tīģeris (Smilodon), Ziemeļamerikas lauva (Panthera leo atrox), Milzīgs bebrs (Castoroides ohioensis), Teratorns (Argentavis magnificens), Mastodonts (Mammut americanum) un Mamuts (Mammuthus primigenius). Vairākus no šiem milzīgiem dzīvniekiem piedāvā apskatīt Ledus laikmeta centrs Tartu.
Pats svarīgākais jautājums ir noteikti: Kas izraisīja šo dzīvnieku nāvi, vai izmaiņas apkārtējā vidē, vai izmaiņas klimatā, slimības vai mednieks – cilvēks? Atbildi uz šiem un daudziem citiem jautājumiem saistītiem ar Ledus laikmeta periodu ir iespējams saņemt te pat Baltijā, unikālā Ledus Laikmeta centrā, kas atrodas Igaunijā, tieši blakus vienai no vecākām pilsētām Baltijā – Tartu, nelielā Eksi ciematā, pie Saadjarvas ezera.
Ledus laikmeta centrs Tartu piedāvā uzzināt par dzīvi 13,7 miljardus gadu atpakaļ. Trijos stāvos ir apskatāmas ekspozīcijas, kas ir stāsta par ledus laikmeta vēsturi pasaules mērogā, ledus laikmeta dzīvniekiem, ledus laikmeta bērnu rotaļu pasauli un ledus piedzīvojumiem. Ir apskatāma filmiņa par lielo sprādzienu un galaktikas veidošanos, Saules sistēmas izveidošanos, lavas plūsmu uz Zemes un dzīvības attīstību līdz pat mūsdienām. Orange Weekends ceļojums un Ledus laikmeta centrs Taru
Īrijas briedis (Megaloceros) ir pats lielākais briedis no visiem, kas jebkad ir dzīvojuši uz mūsu zemes. Tas dzīvoja ne tikai Īrijā, bet arī kontinentālā Eiropā un Āzijā, ieskaitot Krieviju. Pašu lielāko pārstāvju augums pārsniedza 2 m skaustā (skausts ir starp kaklu un muguru), bet attālums starp diviem ragiem sastādīja 3,7 m!

Milzīgs lācis ar mazu purnu (Arctodus simus) tam piemīta spēja skriet uz divām aizmugurējām ķepām. Šis lācis mācēja ieskrieties līdz pat 64 km stundā. Tā augstums [abbr title=”Skausts ir starp kaklu un muguru”]skaustā[/abbr] pārsniedza 1,5 m, bet kad zvērs pacēlās uz pakaļējām ķepām, tā augstums sasniedza gandrīz 4 m. Šis milzīgs lācis ar mazu purnu dzīvoja Aļaskā un Kanādas Rietumos.

Sīrijas kamielis. Šī milzīgā kamieļa kauli tika atrasti, tikai dažus gadus atpakaļ. Tā skausta augstums bija ap 4 m. Šis milzīgais “tuksneša kuģis” dzīvoja Sīrijā aptuveni 10 000 gadu atpakaļ.

Milzīgais sliņķis (Megatherium americanum) svēra aptuveni piecas tonnas. Kad sliņķis stāvēja uz pakaļējām ķepām, tā augums sasniedza 4 m. Šis dzīvnieks dzīvoja Dienvidamerika un barojas, tā pat ka viņa mūsdienu radi ar lapām, vienīgi dēļ milzīgā auguma, tas nevarēja kāpt kokos. Pastāvēja arī vairākas, šī sliņķa šķirnas, daži no tiem dzīvoja pat Ziemeļamerikā. Dzīvnieks pazuda aptuveni 10000 gadus atpakaļ, daži šīs šķirnas pārstāvji nodzīvoja Karību salās līdz pat 1550 gadam pirms mūsu ēras.

Zobenzobu tīģeris (Smilodon). Pastāvēja vairākas šī dzīvnieka šķirnas. Lielākā šo tīģeru populācija dzīvoja Ziemeļamerika un Dienvidamerika. Šī tīģera zobu garums sasniedza 30 cm, senie cilvēki bieži vien mira no šī tīģera zobeniem. Dzīvnieka svars sasniedza 360 kilogramus, bet izmēri līdzīgi mūsdienu lauvai.

[Ziemeļamerikas lauva (Panthera leo atrox), pēc izmēriem pārspēj Zobenzobu tīģeris , tā garums pārsniedz 2,5 m.

Milzīgs bebrs (Castoroides ohioensis) bija gandrīz 3 m garš. Atšķirībā no mūsdienu bebriem, šim nebija saplacinātas astes. Šāds te bebrs pašaizsardzības nolūkos varēja vienkārši uzbrukt cilvēkam.

Teratorns (Argentavis magnificens) bija milzīgā kondora sencis. Šī putna spārnu plētums sasniedza līdz pat 9 m. Putna svars pārsniedza 90 kg.

Mastodonts (Mammut americanum), tā pat kā Mamuti bija pārklāti ar apmatojumu. Pēc izmēriem tie nepārsniedz Mamutus, bet ir lielāki nekā ziloņi. To augstums skaustā (sk.- Skausts ir starp kaklu un muguru) nepārsniedz 3 m. Mastodonti barojās ar koku lapām.

Mamuts (Mammuthus primigenius) ir mūsdienu ziloņu senči. Mamutu bija pārklāti ir apmatojumu. Šī dzīvnieka apmatojuma garums sasniedza gandrīz vienu metru, ilkņu garums sasniedza aptuveni 1,5 m. Mamuti dzīvoja Ziemeļu Eirāzijā un Amerikā. Mamuti nodzīvoja ilgāk par visiem ledus laikmeta milžiem. Masveida Mamutu nozušana notika aptuveni 8000 gadus atpakaļ. Mamutu punduru šķirna nodzīvoja uz Sibīrijas salas Vrangeļas līdz 1700 gadam pirms mūsu ēras.
